Stavba bazénu

Kategorie: Postupy

Stavba bazénu:


Pro skok do příslušné kapitoly využijte odkazy v Obsahu článku


1. Volba stanoviště

Zvolte si část pozemku chráněnou před padajícím listím, vzdálenou místům se zvýšeným výskytem hmyzu.

Podloží musí být rostlá zemina, nikoli navážka.

Navážené půdy by musely být velice kvalitně zhutněny, aby nedošlo k poškození betonového podkladu.

schematický náčrt bazénu



 

2. Příprava podloží

Vyhlubte jámu pro bazén. Velikost a hloublu určíte po dohodě s firmou KTS Hradec Králové o způsobu usazení bazénového skeletu do jámy.

 

Jámu je třeba vyhloubit na všech stranách větší o min. 50 cm než je půdorysný rozměr bazénu. To znamená, že skutečný rozměr jámy bude min. o 100 cm větší než je rozměr bazénového skeletu.

 

hloubení jámy pro bazén

 

Hloubku jámy spočítáte, když k předpokládané hloubce zapuštění bazénu do země přičtete sílu podkladní betonové desky. Tuto sílu Vám stanoví stavební odborník podle konkrétní situace na Vašem pozemku. Za případné poškození bazénu vlivem deformace podloží neodpovídáme. 

Dejte pozor, aby jste se při výkopu nedostali do zóny spodní vody.

 

jáma pro bazén

jáma pro bazén

 


3. Základová betonová deska

Na dno jámy jako základ pod betonovou desku doporučujeme prosáklý písek.

Na takto připravený základ se položí armovací sítě a zhotoví se základová deska. Sílu a počet armovacích sítí a sílu betonové desky musí určit stavební odborník.Armování a všechny kovové díly bazénu musí být uzemněny. Desku je možné podélně spádovat ke dnové výlevce, ovšem minimálním spádem (max. 1-2 cm na celé délce bazénu.)

pohled na připravenou jámu pro bazén

 

Obvyklá tloušťka podkladního betonu je asi 10-15 cm, ale skutečnou sílu základové betonové desky musí stanovit statik s ohledem na stanoviště, tvar a velikost bazénu.

Nezapomeňte na dnovou výlevku. Vzhledem k její výšce je třeba s n většinou počítat už při podkladním betonování.

betonáž dna

Na podélných stranách bazénu nechte vysunuté armovací dráty pro navázání opěrných bočních stěn. V případě, že do jámy usazujete celý bazénový skelet, je vhodné provést připevnění armování bočních stěn před usazením skeletu.

pohled na vybetonované dno bazénu

 


4. Usazení bazénu

Po zhotovení betonového lože a jeho vyzrátí je možné přistoupit k usazení bazénu. Na betonovou desku položte tepelnou izolaci - desky polystyrénu silné 2-5 cm nebo geotextilii. Na ně usadíte sklet bazénu, který buď doveze hotový nebo svaří na místě.

skořepina bazénu před usazením do jámy

S ohledem na stejnobarevnost celého bazénu je vhodné na polystyren položit tmavou fólii a do ní zabalit i celý skelet bazénu. Tmavá fólie zabrání tomu, aby se při betonování boků bazénu dostala na vnější stěnu bazénu cementová kaše. Ta by mohla způsobit tmavé skvrny, viditelné zevnitř bazénu.

 

skořepina bazénu před usazením do jámy

 

skořepina bazénu před usazením do jámy

 


5. Osazení a připojení příslušenství

Připojení skimmeru, vtokových trysek, světel, atd. nechte provést pracovníky firmy, případně proveďte zapojení sami podle pokynů jejich pracovníků.

 

montáž skimmeru

 

montáž skimmeru montáž skimmeru

 

V případě částečně zapuštěného bazénu je možné při kompletaci nadzemní části bazénu postupovat následujícím způsobem:

 

úprava okolí bazénu

 


6. Vybudování opěrných stěn

Opěrné stěny jsou nutné pouze na rovných stranách skeletu bazénu. Obezdění v obloucích není z hlediska statické pevnosti nezbytné, slouží jako základ pro vybudování ochozu.

Před začátkem betonování vzepřete podélné rovné stěny bazénu tak, aby nedošlo při sypání betonu k deformaci skeletu a zůstala zachována požadovaná šířka bazénu.

betonáž bočnic

Potom napusťte do bazénu 60 cm vody a dosypte suchým betonem na výšku 30 cm. Zvyšte vodní hladinu o dalších 30 cm vody a opět dosypte 30 cm betonu. Tímto způsobem pokračujte až k úplnému obezdění.

Beton nepěchujte !! Povrch betonu musí být drsný a nehlazený, aby další se vrstvy spojily s vrstvou předchozí.

betonáž bočních zdí

 


7. Přezimování

Bazény necháváme přezimovat zásadně naplněné vodou. Vodu necháme klesnout na úroveň okolného terénu, asi 5 cm pod sběrače nečistot, vtokové trysky uzavřeme víčky. Otevřeme ventily na potrubích a povolíme šroubení, otevřeme také všechny odpouštěcí ventily na čerpadle, filtru, chlorátoru, topném tělese atd. Oddělejte žebřík, ošetřete přezimovací chemikálií a bazén zaplachtujte nebo jiným způsobem ochraňte před spadem nečistot.

celový pohled na bazén

zazimování bazénu

 


8. Hotový bazén

pohled na hotový bazén

 


9. Upozornění

V případě dodávky laminátového bazénu s rovným dnem je postup stavebních prací stejný jako u polypropylenového bazénu.

V případě dodávky laminátového bazénu s konickým dnem se jako podklad používá suchá beton, který se do jámy vysypává těsně před dodávkou bazénu, aby bylo možné bazén do něj usadit a beton dle tvaru dna bazénu dotvarovat.